Szeretjük az édes vacsorákat, egy héten legalább két estén valamilyen édesség kerül az asztalra. Alakmegőrzés szempontjából ez persze nem feltétlenül jó ötlet, de amíg le lehet dolgozni, addig nincs gond. Amúgy sem tudnánk megállni, mert mindketten édesszájúak vagyunk.
Amikor megláttam a mostani finomság fotóját, rögtön tudtam, hogy ki kell próbálnom. Nagyon jól nézett ki, gondoltam, ami ilyen jól néz ki, csak finom lehet. Jól gondoltam, a recept bevált, bár picit változtattam rajta, hogy sűrűbb állagot kapjon.
A sütőmmel újfent meg kellett küzdenem, de jó hír, hogy kilátásban van életem leendő legjobb karácsonyi ajándéka, egy új sütő! Már nagyon várom, mert az utóbbi időben nagyon sokat vacakolt a szegény leharcolt régi. Nemsokára már nemcsak álom lesz a hibátlanul felemelkedő piskóta, és a mindig tökéletesen sikerült sütemény.
A vajas réteslapokkal kibélelt tálba kerül a gríz
Görög grízes lepény
Hozzávalók:
- 1,5 l tej
- 1 cs. réteslap (8-10 db.)
- 30 dkg búzadara
- 30 dkg cukor
- 3 tojássárgája
- 1 egész tojás
- 1 cs. vaníliás cukor, vagy aroma
- 1 ek. vaj
+ olvasztott vaj, a réteslapok megkenéséhez
+ fahéj és porcukor a teteje megszórásához
Elkészítés:
A tejet feltesszük kis lángon a tűzhelyre főni. A tojássárgájákat és az egész tojást a cukorral elektromos habverővel habosra verjük. Ha kész, a tejhez keverjük, és utána a búzadarát is hozzáadjuk. Kevergetve addig főzzük, míg be nem sűrűsödik (még adhatunk hozzá búzadarát, ha nem lett elég sűrű). Végül levesszük a tűzhelyről, és elkeverjük a vaníliás cukorral és a vajjal.
Kivajazunk egy hőálló tálat vagy egy kisebb tepsit, akkorát, hogy picit túlérjenek a réteslapok rajta. A lapokat egyesével megkenjük olvasztott vajjal, és a felét a tálba rétegezzük. Ráöntjük a grízes masszánkat, visszahajtjuk a széleket, és befedjük a maradék vajjal megkent réteslapokkal. A széleket ismét jól lehajtjuk, hogy ne tudjon kifolyni a gríz.
Kész a kis csomag :)
200 fokra előmelegített sütőbe tesszük, és készre sütjük. Akkor van kész, ha a gríz szépen összeállt, a réteslapok pedig szép aranybarna színt kaptak. Ez sütőerősségtől függően lehet 30 perc, de akár egy óra is. Ha az elején elég sűrűre főzzük a grízt, nem kell sokáig sütni. De ha túl híg, akkor több időre lesz szüksége. Ha mégsem lesz szeletelhető, annyi baj legyen, kanállal is meg lehet enni, legközelebb majd jobban sikerül.
Ha kész, kihűtjük, kockákra szeleteljük, megszórjuk fahéjjal és porcukorral, és tálaljuk. Hidegen és melegen is fogyaszthatjuk, ki hogy szereti. Jó étvágyat!
Íme a végeredmény! Nem egyszerű szeletelni, de megéri a macerát. (Bocs a képminőségért, merült a gépem.)